Δευτέρα 6 Δεκεμβρίου 2021

Τιτάνες: Ήττα στο τελευταίο δεκάλεπτο

Από την ουραγό Μελίκη ηττήθηκαν μέσα στο κλειστό του Παλαμά οι  Τιτάνες με 78-84, χαρίζοντας στην ομάδα της Ημαθίας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Για την 8η αγωνιστική του 3ου Ομίλου, η ομάδα του Λευτέρη Χαντζιάρα ηττήθηκε με 78-84 και πλέον βρίσκεται οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, στην ισοβαθμία με την Αναγέννηση BC.

Με ένα μπλακ-άουτ, κυρίως στην άμυνα στην τελευταία περίοδο, όπου δέχτηκε συνολικά 30 πόντους, η ομάδα του Παλαμά «έμπλεξε» καθώς έβαλε στο «κόλπο» της παραμονής έναν αντίπαλο, ο οποίος πλέον πλησίασε στη μία νίκη διαφορά.

Η εικόνα ντέρμπι στο 1ο ημίχρονο, όπου σημειώθηκαν αμφίρροπες διακυμάνσεις, έδωσε τη σειρά της σε ένα «ελαφρύ» προβάδισμα στους Τιτάνες στην 3η περίοδο, οι οποίοι πέρασαν μπροστά με 60-54 και έδειχναν έτοιμοι να κρατήσουν στα χέρια τους την 3η νίκη στη σεζόν.

Όμως στην τελευταία περίοδο, η καταστροφική άμυνα έφερε το προσπέρασμα από πλευράς Ημαθιωτών με το 78-84 να τους χαρίζει την παρθενική νίκη στον 3ο Όμιλο.

Παρότι οι Τιτάνες προηγήθηκαν ακόμη και με 10 πόντους στο 35' και οι φιλοξενούμενοι είδαν τον προπονητή τους να αποβάλλεται, η «διάτρηση» στη ρακέτα από τον Μανούσο που τελείωσε το ματς με 40 πόντους έκανε τη διαφορά και έφερε την 6η ήττα στη φετινή σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-41, 60-54, 78-84

Τιτάνες Παλαμά (Λ. Χαντζιάρας): Γ. Τσούμας 2, Μάνος 8 (2), Σ. Τσούμας, 16, Καραδήμας 11, Ξένος, Σ. Φαλιάκης, Μανδαλάκης 27 (1), Μούμογλου 12(1), Αρχοντούλης, Βλάχος 2.

ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Μωϋσίδης 13 (3), Ματράκας, Ντόβας 3 (1), Εσερπόγλου, Τζιοβάρας 12, Μπόγιας, Μανούσος 40, Πειμενιδης 3 (1), Ρογγότης, Κυριακού, Αμανατίδης 2, Αλευρίδης 11.